CDN ב- אחסון וורדפרס הוא בין המרכיבים הכי חשובים למהירות טעינת האתר שלכם. אם נחזור כמה שנים אחורה, נוכל להבחין בתופעה חוזרת אשר מפתחי אתרים נאלצו להתמודד איתה. מפתחי אתרים נאלצו לבחור בחברת אחסון אשר שרתיה היו הכי קרובים לקהל היעד שלהם (כפי שקורה עד היום בישראל). מצב זה הגביל אותם נורא, והעלה שאלות רבות – כיצד פותרים את הסוגיה הזו?

 

ממצאים ומסקנות אודות בחירת שרת בישראל


שרת קרוב, אתר מהיר יותר. האומנם?

ישנה אמונה האורבנית שעד היום מחלחלת בלקוחות הישראלים אשר בתמימותם הרבה (ובצדק) שואלים היכן ממוקמים שרתי האחסון. האם שרת קרוב \ נמצא בישראל ייתן לנו ביצועים יותר טובים? ישנן מחלוקות רבות בעניין, אך מבחן התוצאה מדבר בפני עצמו ואכן כובש את המחלוקת.

"מהירות טעינת אתר ראשונית" נקבעת ע"פ הדיליי שבין הרגע שבו הצופה לחץ אנטר לפתיחת האתר ועד לרגע שהדפדפן התחיל להציג אותו. הדיליי הזה (בתנאים מושלמים בהם האתר בנוי בצורה אופטימלית) הוא בד"כ המשפיע העיקרי על הטעינה הראשונית. לשם ההשוואה ניתן לבדוק מהו הדיליי הממוצע בזמן תגובה בין שרתים ישראלים לשרתים באירופה או ארה"ב לדוג':

ישראל – 15-25 מילי שניות

אירופה \ גרמניה – 45 – 65 מילי שניות

ארה"ב – 120 – 150 מילי שניות

כלומר, ברגע שתנסו לטעון אתר מסויים, זה הזמן הממוצע אשר צפוי לעבור מהרגע שבו הדפדפן יתחיל לטעון את האתר שלכם. בפועל,זמן הטעינה משרת ישראלי ומשרת באירופה לדוג', בלתי ניתן לאבחנה. הרגעים היחידים בהם יש הבדל משמעותי אשר ניתן להבחין בו, הוא כאשר השרתים מנוהלים בצורה קלוקלת וללא שאיפה להגדרה מושלמת כחוט השיערה.

בגלל אגדה זו, לקוחות ישראלים "מעדיפים" לבחור שרת ישראלי ולשלם סכומי כסף גדולים באופן ניכר על אחסון שבפועל יכול גם להאיט את האתר שלהם.

"אני בוחר בשרת ישראלי כי זה טוב לקידום האתר שלי" האומנם?

בונים ומקדמי אתרים מעדיפים לבחור בשרת ישראלי לאתר ישראלי מתוך חשיבה שגוגל מדרג אתרי אינטרנט ע"פ המיקום שלהם.  ע"פ מס' מחקרים אשר נערכו במהלך השנים התגלה שהיו מס' גורמים עיקריים אשר משפיעים על הדירוג של האתר במנוע החיפוש של גוגל, ואף אחד מהם הוא מיקום השרת. כיום אין חשיבות למיקום השרת מסיבה מאוד פשוטה – ברגע ש-CDN נכנס לשוק, אין לאתר שלכם מיקום אחסון קבוע וגוגל מבינים את זה.

תוכן

הרובוט של גוגל מחפש תוכן שהוא "Fresh", ייחודי, אמין וקריא אשר המשתמשים הפשוטים ישמחו לקרוא בעודם מחפשים משהו בגוגל. אתר אשר יימצא כבעל תוכן מועתק (או מתורגם באופן זהה למקור) יגרום לפגיעה ישירה בדירוג האתר.

מהירות טעינה

הבוט של גוגל מחפש אתרים מהירים אשר יספקו לגולשים הנאה מובטחת בהצגת האתר. הרי אם התוצאות של גוגל יספקו אתרים איטיים, אז גוגל כבר לא יהיה המנוע הכי טוב בעולם. כפי שתיארנו לפני, זמן הטעינה לא באמת מושפע אם השרת עליו האתר שלכם יושב נמצא בישראל או באירופה… לא מאמינים? תפתחו חשבון התנסות, העלו את הקבצים שלכם As Is ותבחנו את מהירות הטעינה לפני ואחרי. מבטיחים להדהים אתכם.

כתובת IP נקייה

גוגל מעוניינת להיפתר מכל אתר אשר יש לו רפוטציה שלילית. אם אתם מפיצים ספאם או החברת אחסון שלכם לא שומרת בביטחה על כתובות ה-IPים שלכם, אתם עלולים להכנס ל-JAIL ולרדת מהר מאוד מתוצאות החיפוש של גוגל.

 

"למרות המחיר הגבוה, זה משתלם ליציבות האתר שלי" האומנם?

במהלך 5 שנות פעילותינו בתחום הפרטי, עם ניסיון רב בניהול שרתים בחוות רבות בישראל, נראה כי ההפך הוא הנכון. למרות כל המאמצים, התגלה כי הרשת בישראל אינה יציבה מספיק על מנת להבטיח לקהל לקוחותינו 99.99% של UPTIME. כמובן שכלל שרתינו בישראל היו מחוברים למס' רשתות גיבוי, מס' חיבורי רשת בלתי תלויים וכמובן שתי רגלי חשמל בלתי תלויים. למרות זאת, החוות בארץ לא יכלו לספק לנו תשתית מספיק אמינה על מנת שנוכל לספק לכם אתרים יציבים ומהירים. באופן יום יומי אנו שומעים על נפילות ותקיפות על החוות והרשת בישראל. הוחלט להפסיק לתת שירות קלוקל בגלל תשתית לא אמינה. כיום אנו מחזיקים בשרתים בחוות בחו"ל ולמרות האמונה האורבנית העתיקה – האתרים נטענים הרבה יותר מהר בוואנגוס.

 

CDN, הפיתרון האולטימטיבי – מהו CDN באחסון וורדפרס?


CDN – Content Delivery Network הוא כלי עוצמתי המאגד מס' רב של PoPs (Point Of Present) אשר משרתים כמטווח בין הלקוח שלכם אשר מנסה לטעון את האתר לבין השרת אחסון שלכם (Origin). כלומר, אם השרת יושב בגרמניה לדוג', והשרת PoP שלנו יושב בישראל, כל הקבצים הסטטיים של האתר (תמונות, קבצי JS, CSS) יטענו ללקוח כאילו ישבו בישראל – אי לכך, האתר יטען כאילו ישב על שרת ישראלי. היתרון בכך הוא שהרשת היא יציבה כברזל ואין צורך לדאוג מנפילות או התקפות.

 

CDN באחסון וורדפרס עוזר לדירוג בגוגל


זה לא סוד שמהירות האתר משפיעה באופן ישיר על הדירוג של האתר שלנו בגוגל. גוגל יעדיף להציג למחפשים אתרים מהירים אשר הם יהנו לגלוש בהם ותוריד למטה את כל אלה אשר עדיין לא השתדרגו ל- אחסון וורדפרס מהיר מותאם לאתר שלהם בשילוב CDN.

 

 CDN באחסון וורדפרס עוזר להוריד עומס רב מהשרת שלכם


כאשר צופה טוען את האתר שלכם הוא למעשה מורה לשרת לבצע פעולות עיבוד אשר דרושות לדפדפן לשם הצגת האתר. עומס על השרת בסופו של דבר יכול להתבטא ולעבור לעומס והאטה של האתר שלכם. כיום, הודות למנגנון הזיכרון מטמון (Cache) של שרת ה-CDN שלנו אשר רץ על Nginx (מהו Nginx Cache?) ניתן לחסוך בקירוב ל- 70% מהתעבורה והעומס על השרת.

 

 איך מפעילים CDN על האתר שלי?


לשמחתכם הרבה, אין צורך להתעסק בשום פרט טכני, מנוע ה-NGINX שלנו מגיש את הקבצים הסטטיים שלכם מתוך PoP אשר נמצא בישראל באופן אוטומטי. כל מה שעליכם לעשות הוא להפעיל אותו: